آمادگی برای مصاحبه شغلی

وقتی شما برای مصاحبه کاری دعوت می­ شوید. بدین معناست که شما در مرحله اول یعنی رزومه کاری موفق شده اید. و حالا شما نیز باید به همان اندازه با آمادگی و اعتماد به نفس در مصاحبه شغلی خود حاضر شوید.اختصاص زمان به منظور آمادگی برای مصاحبه شغلی تا حد زیادی احتمال موفقیت شما را در این مرحله مهم افزایش می دهد. جالب است بدانید تحقیقات نشان داده است؛

جویندگان شغلی که قبل از مصاحبه حدودا هفت ساعت را به بررسی شرایط شغلی و کسب اطلاع از شرکت موردنظرشان اختصاص می‌دهند و آمادگی دارند، شانس بیشتری برای موفقیت در مصاحبه شغلی دارند.

اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان برای مصاحبه کاری آماده شد؟ در ادامه کارشناسان کارُک برای شما راهکارهایی را به منظور نحوه آمادگی برای مصاحبه شغلی ارائه خواهند داد، که به شما کمک می کند با اعتماد به نفس و خیال آسوده در جلسه مصاحبه آماده شوید.

تحقیق درباره شرکت مورد نظر

اولین گام برای آمادگی این است که به وب سایت شرکت مورد نظر سر بزنید. در قسمت درباره ی ما اطلاعات مفید و جالبی خواهید یافت. از خواندن نظرات کاربران سایت یا نظرات دنبال کننذه های شرکت در شبکه های مجازی غافل نشوید. میزان اطلاع شما از شرکت موردنظر می‌تواند یکی از عوامل تعیین کننده قبولی یا عدم قبولی شما در مصاحبه باشد. پیشنهاد می کنیم در همین حال به نقش خود و ارتباط آن با ماموریت شرکت فکر کنید. اینکار می تواند به شما کمک کند با فرهنگ سازمانی شرکت آشنا شوید و جایگاه خودتان را در شرکت تصور کنید.

بی شک اگر اطلاعات کاملی در مورد شرکت ، محصولات ، مشتریان ، خدمات و مدیر عامل آن داشته باشید در گفتگوی شما و مصاحبه گر تأثیر می گذارد و او حس کند که شما خواسته های آن ها را درک می کنید و این امر برای مصاحبه گر خوشایند است . هرچقدر در مورد زمینه کاری شرکت اطلاعات بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس و آمادگی بیشتری داشته و بهتر می توانید پاسخ های خود را به طور مناسب تنظیم کنید .

مهارت شما درمقابل نیازمندی‌های شغل مورد نظر

حالا زمانی را برای بررسی شغل موردنظرتان اختصاص دهید. همزمان با آن یادتان باشد که درمورد انتظارات شرکت از کارمندان و به ویژه از سمت شغلی موردنظرتان هم تحقیق کنید.

 • شغل مورد نظر را تحلیل کنید: در این مرحله دانش، مهارت و توانایی خواسته شده در آگهی شغل را بررسی کنید.
 • سلسلسه مراتب را بدانید: جایگاه خود را در چارت سازمانی شرکت مورد نظر بدانید.
 • مقایسه کنید: مهارت‌های خود را با توانمندی‌های خواسته شده مقایسه کنید.

مهارت شغلی

خودتان را بسنجید

زمانی که لیست مهارت‌های موردنیاز سمت شغلی موردنظر را تهیه کردید. نوبت به سنجش خودتان می‌رسد. باید تعیین کنید که از صددرصد مهارت‌های ایده‌آل در کجای آن قرار دارید. سعی کنید حداقل ده مهارت از مهارت های موردنیازی شغل مورد نظرتان را بنویسید و جلوی هرکدام که دارای آن هستید علامت بزنید.

این مهارت‌ها می‌تواند شامل گواهینامه‌ها، توانایی‌ها، دانش‌های نرم‌افزاری و پایه‌های تخصص شما باشد.

لیست توانمندی شما به شما کمک می کند که هنگام توصیف خودتان برای کارفرما، بهتر بتوانید به او اثبات کنید که چرا برای این سمت شغلی مناسب هستید.

فراموش نکنید به سوابق شغلی گذشته‌تان نیز فکر کنید. ترجیحا به سوابقی فکر کنید که با سمت فعلی موردنظرتان شباهت دارد و در یک رده قرار می‌گیرند. دراین صورت زمانی که کارفرما از شما درباره تجربه هایتان می‌پرسد، می‌توانید با ذهنی آماده به او پاسخ دهید.

با ثبت رزومه خود در کارُک، توانمندی های خود را به نمایش بگذارید و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. برای شروع بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید:

برای مصاحبه شغلی لباس مناسب بپوشید

لباس شما، اولین نکته در نشان دادن شخصیت شماست. انتخاب لباس برای مصاحبه را به دقایق پایانی منتهی به مصاحبه موکول نکنید. شما باید چند روز قبل از مصاحبه به لباسی که باید برای جلسه بپوشید فکر کنید و آن‌ها را از قبل آماده کنید.

انتخاب لباس مناسب مصاحبه شغلی

یک ظاهر خوب و شیک اولین چیزی است که مصاحبه‌کننده آن را می‌بیند. یا بهتراست بگوییم اولین عامل تاثیرگذار روی مصاحبه‌کننده، ظاهرتان است. اگر در اولین تاثیرگذاری موفق شدید از همان ابتدا ذهنیت خوبی را در ذهن مدیر شرکت ایجاد کرده‌اید.
قاعده کلی این است که آراسته، تمیز و مرتب باشید تا بتوانید تاثیر مثبتی بر کارفرما و شخص مصاحبه کننده بگذارید. سادگی و آراستگی و لباس‌های پوشیده‌تر می‌توانند تاثیر بهتری در کارفرما داشته باشند. ضمنا یادتان باشد که خوشبو باشید!

انتخاب لباس مناسب سلیقه ای و منحصر به فرد است. اما قبل از انتخاب لباس این نکات را مدنظر داشته باشید:

 • از رنگ‌های خنثی استفاده کنید: سعی کنید در پوشش خود از رنگ‌های مرسوم (مشکی،توسی،سرمه ای) استفاده کنید. این نوع پوشش تقریباً در همه شرکت‌ها مورد پسند است.
 • اُتو کشیده باشید: مطمئن شوید لباس‌هایتان پاک، مرتب و بدون چروک هستند. لباس ها درعین سادگی باید تمیز و مرتب باشد.
 • بیش از حد رسمی نباشید: اگر پیش از مصاحبه به شما گفته شده مانند یک کارمند معمولی لباس بپوشید، بهتر است در انتخاب پوشش خود دقت کنید.
 • تاثیرگذار باشید: طوری لباس بپوشید که ظاهر کلی‌تان خوب و مرتب باشد. و در نگاه اول، تاثیر مثبتی بر دیگران بگذارد.

پاسخ های خودتان را آماده و چندبار مرور کنید

بیشتر مصاحبه‌ها ترکیبی از بررسی، رزومه، رفتار و پاسخ‌های شما به سوالات مطرح شده هستند. به همین دلیل شما باید پاسخ بسیاری از سوالات را از قبل بدانید.
در تمامی مصاحبه‌ها، تعدادی سوال مشترک وجود دارد. سوالاتی از قبیل:

 • خودتان را چگونه توصیف می کنید؟
 • چرا باید شما را استخدام کنیم؟
 • نقاط قوت خودتان را می‌شناسید؟
 • می‌توانید نقاط ضعف خودتان را نام ببرید؟
 • در پنج سال آینده خودتان را در چه جایگاهی می‌بینید؟

مطمئن باشید در هر جلسه مصاحبه‌ای، این سوالات از شما پرسیده خواهد شد. بنابراین بهتر است از قبل آمادگی داشته باشید، کمی وقت بگذارید و پاسخ‌هایی مناسب برای این سوالات آماده کنید. در آینده درباره سوالات رایج مصاحبه شغلی صحبت خواهیم کرد.

برای پرسش سوال در مصاحبه شغلی آمادگی داشته باشید

در پایان مصاحبه شغلی، احتمالاً مصاحبه کننده از شما می پرسد چه سوالاتی دارید. مصاحبه کننده ها پس از جلسه از شما می پرسند که آیا سوالی دارید یا می خواهید اطلاعات بیشتری از شرکت بدانید ؟ شاید تا به حال فکر می کرده اید که مجبور هستید که در این لحظه حتما از طرف مقابل سوال بپرسید، اما اینگونه نیست .
سوال پرسیدن زمانی جایز است که بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد شغل مورد نظر دریافت کرده و بفهمید برای این موقعیت کاری مناسب هستید یا خیر . یا اگر با برخی از وظایف شغلی خود ، شرایط خاص کاری در شرکت اطلاعی ندارید ، می توانید سوال کنید .
برای مثال می توانید بپرسید : بزرگترین چالشی که یک فرد در این موقعیت شغلی با آن مواجه می شود چیست ؟ آیا می توانید یک روز یا هفته معمولی در این موقعیت شغلی را توصیف کنید ؟ موفقیت در سال اول این موقعیت شغلی به چه شکل است ؟ موفقیت فرد در این موقعیت شغلی چگونه ارزیابی می شود ؟

چه چیزی را با خود به مصاحبه ببرید یا نبرید

خوب است که قبل رفتن به مصاحبه به چیزهایی که باید با خودتان به جلسه ببرید هم فکر کنید. می توانید کپی رزومه خود را همراه داشته باشید.خوب است که سوالاتی که باید بپرسید هم با خودتان ببرید. البته خوب است برگه‌ای برای یادداشت سوالات و نکات اضافه هم در کیف تان داشته باشید. البته یک نکته مهم!

یادتان نرود به چیزهایی که نباید با خودتان ببرید هم فکر کنید. سعی کنید در طول جلسه گوشی همراهتان خاموش باشد. بهتر آن است که اصلا گوشی موبایل همراهتان نباشد. جویدن آدامس هم یکی از آن کارهایی است که تاثیر بدی بر مصاحبه کننده خواهد گذاشت. قاعده کلی آن است که هرچه وسایل کمتری با شما باشد بهتر است.

زبان بدن و نحوه رفتار هنگام مصاحبه شغلی

آمادگی برای داشتن حرکات مناسب بدن بسیار مهم است. شما باید بانید که رعایت آداب مصاحبه می‌تواند تاثیر مثبت و مهمی بر روند مصاحبه‌تان بگذارد. از همان لحظه که وارد می‌شوید از منشی تا کارمندان و مصاحبه‌کننده و سایر افرادی که در محیط ملاقات می‌کنید، با اعتماد به‌نفس و مودبانه سلام کنید.

در طول مصاحبه به صورت خودآگاه زبان بدنتان را کنترل کنید. برقراری تماس چشمی مناسب، دست دادن محکم و توجه به مکالمه و داشتن هر زبان بدنی که شما را با اعتماد به‌نفس نشان بدهد عالی است. درپایان نیز از وقتی که برای شما گذاشتن تشکر کنید.

زبان بدن در مصاحبه شغلی

کلام آخر

پس از آنکه با راهکارهای ارائه شده آمادگی لازم را پیدا کردید، باید اعتماد به نفس داشته و استرس خود را کنترل کنید . انگیزه مثبت در ذهن خود  ایجاد کنید. به این باور برسید که رزومه کاری پر بار شما نتیجه دعوت به مصاحبه شغلی بوده است .


مطالب مرتبط:


هیچ چیز مانند اعتماد به نفس ، حرفه ای بودن ، شایستگی و قدرت کلام نمی تواند انگیزه شما را برای استخدام در شرکت مورد نظر نشان بدهد. بنابراین پس از اینکه راهکارهای گفته شده را رعایت کردید ، تمرکز کرده و حس خوب به مصاحبه داشته باشید.
ما مطمئن هستیم که شما موفق خواهیدشد.

 

guest
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات